sobota, 14 grudnia 2013

Lenistwo.

Tytuł odzwierciedla wszystko, zwłaszcza postępy w bycie autorki. 
Wracając do jedzenia. Przez ostatnie 3 tygodnie jakieś cholerstwo trzyma się mojego gardła i migdałków. Boli z różną częstotliwością, zdarzyło się, że wszystko popsuło się zupełnie i funkcja mówienia oraz jedzenia została zupełnie wykluczona. Człowiek biedny 2 dni pod kołdrą bez żarcia i głosu leżał, płakał i...oglądał blogi kulinarne-tak, masochizm. Przeszło nieco, więc nastąpił pęd do garów. Jak choroba to i rosół.

ROSÓŁ


Składniki:
-3 duże marchwie,
-pietrucha,
-kawałek pora, 
-mały seler,
-cebula,
-makaron gniazdka,
-oliwa/olej,
-przyprawy: gałka muszkatołowa, pieprz, sól, lubczyk, sos sojowy, liście laurowe, ziele angielskie.

Wykonanie:
Marchew, pietruszkę, por i seler myjemy/obieramy i kroimy, cebulę obieramy i kroimy na 4 części. W garnku lekko podgrzewamy oliwę i umieszczamy w nim warzywa, za wyjątkiem cebuli. Poszczególne kawałki cebuli kładziemy na palniku-na chwilę, tak, żeby się delikatnie opaliła. Do garnka dolewamy stosowną ilość wody, ląduje w nim również opalona cebula. Gdy zacznie wrzeć dodajemy 2-3 liście laurowe i 4 kulki ziela angielskiego. Dajemy się całości pogotować 25-30 minut. Pod koniec gotowania szczodrze sypiemy lubczykiem i resztą przypraw. W międzyczasie gotujemy makaron. Sos sojowy nie jest konieczny ale daje miły dla oka kolor. Na talerzu warto sypnąć wszystko natką pietruszki.

Jak zostanie rosół to polecam zrobić zupę soczewicową, jak nie zostanie to też warto ją stworzyć. Mój rosół wyszedł za dobry, więc wchłonęłam go w zastraszającym tempie. Soczewicowa powstała w idei potraw "co się po kuchni pałęta" oraz drugiej bardzo ważnej "chcę jeść, szybko, dużo i ciepło". Na zdjęcie załapał się również domowej roboty napój kwasimorda (cytrusowy) oraz zmora, każdego hotelarza-kategoryzacja.

ZUPA SOCZEWICOWO-WARZYWNA


Składniki:
-warzywa "na patelnie",
-papryka zielona i żółta,
-pomidor,
-marchew,
-ząbek czosnku,
-cebula,
-garść kaszy jęczmiennej,
-garść kaszy gryczanej,
-dwie garści soczewicy czerwonej,
-oliwa/olej,
-przyprawy: wędzona papryka, chilli, pieprz ziołowy, sos sojowy, curry, sól.

Wykonanie:
Myjemy i kroimy warzywa. Garnek, w garnek tłuszcz, na nierozgrzany tłuszcz "warzywa na patelnie". Jak pozbędą się swojej lodowatości to dołożyć do nich resztę towarzyszy i rozgnieciony ząbek czosnku. Podsmażone warzywa zalać sporą ilością gorącej wody i pogotować 5 minut. Wsypać kasze oraz soczewice. Po 15-20 minutach zawartość garnka powinna znacznie zgęstnieć. Doprawić, pogotować jeszcze chwilę i gotowe.

NAPÓJ CYTRUSOWY
Składniki:
-grapefruit sweetie,
-dwie cytryny,
-limonka,
-mleko ryżowe.

Wykonanie:
Cytrusy wycisnąć, sok zlać do dużej szklanki, uzupełnić mlekiem ryżowym i wsio.

Napój dobrze gasi pragnienie, jest orzeźwiający i można sobie dzięki niemu wmówić, że się będzie pięknym, zdrowym, mądrym i pracowitym.

A dziś rewelacyjne wydarzenie: 
https://www.facebook.com/events/238271793004370/?fref=ts
 W Bydgoszczy można skrobać listy w wielu miejscach, najbliżej centrum:
MÓZG ul. Parkowa 2 (od 20:00 do 23:00)
Klubokawiarnia 1138 ul. Sienkiewicza 6  (od 14:00 do 4:00)

Ludzie listy piszą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz